Åland  Islands
z   radiostacją

  
Uwaga: Ten opis powstał tuż po wyprawie, w jesieni 1984 r. W Polsce był wtedy stan wojenny i wiele rzeczy teraz normalnych, wtedy było dla nas egzotyką (np. banany czy sprzęt nadawczy w sklepach lub licencje mobile). Ta opowieść nie została wówczas opublikowana w "Radioamatorze i Krótkofalowcu" z powodu cenzury.Pileup na OH0
Mustrujemy na prom
Mustrujemy na prom "Pomerania"


Wyprawa Studenckiego Klubu Krótkofalowców SP9PDF z Gliwic ruszyła 8 lipca 1984r. na podbój Wysp Alandzkich z zamiarem przeprowadzenia tak dużej ilości QSO jak to będzie możliwe - zabraliśmy dziennik z miejscem na 2500 łączności. Ostatecznie na wyjazd załapały się 3 osoby: SP6LHI - "Junior", SP6BGB - "Prezes" i SP9FIH - "Fihu".

Przygotowania trwały pracowity rok, który rozpoczął się, gdy Fihu i Prezes na pewnym zebraniu klubowym zarządzili, że odbędzie się jakaś wyprawa, a skończył się rekordem Polski w zdobyciu wizy fińskiej (tylko trzy tygodnie oczekiwania dzięki pomocy Jormy OH2BEJ).

8 lipca, o 18 wypłynęliśmy promem "Pomerania" z Gdańska do Helsinek. Junior płynął "na waleta" bez grosza dewizowego przy duszy, ponieważ nie zdążył pobrać "walorów" z banku. Bagaż wyprawy to trzy plecaki o wadze ok. 30 kg każdy oraz dwudziestopięciokilogramowy pakunek z FT101Z i W3DZZ. Z przyczyn niezależnych od organizatorów brak było niestety samochodu, a nawet hulajnogi. W chwili wyjazdu nie mieliśmy jeszcze licencji na OH0, byliśmy za to byliśmy przekonani o dziejowej roli naszej wyprawy (Hi!).

Pierwszy dzień w Helsinkach, obficie oblany potem zraszającym nasze ciała podczas transportu całego wyprawowego sprzętu, należy do najbardziej niemiłych wspomnień z ekspedycji. Bardzo sympatyczne było natomiast popołudniowe spotkanie z Tomem OH2BEN, którego dotychczas znaliśmy jedynie z umówionych łączności (skedów) na 14 280 kHz. Helsiński etap wyprawy rozpoczął się pobytem w klubie naszych przyjaciół z eteru OH2AR. Kilku kolegów z Polski zaliczyło łączności z tą stacją. Zaskoczenie było dość spore, ponieważ prawie nikt nie wiedział o naszym wyjeździe. Często brano nasz znak za "pirata", czym ubawiony był zwłaszcza Tom, przesiadujący z nami w klubie. Duża radość - to pierwsze skedy z SP9PDF z doskonałą słyszalnością w obie strony.


Zaczęliśmy również starania, aby nasza licencja na OH0 przeniosła się z przestrzeni urojonej do bardziej realnej. Ścieżki do biura PTT wydeptywał razem z nami Durk OH2ZAS. W międzyczasie poznawaliśmy Helsinki: gmach Konferencji Helsińskiej, oryginalny kościół wykuty w skale, wesołe miasteczko Tivoli, nowoczesną dzielnica-ogród Tapiola, sklepy ze sprzętem amatorskim i domy towarowe, w których były nawet pomarańcze i banany - tyle, że drogo. Spotkania ze znajomymi z Helsinek, radioamatorskie sauny u Raimo OH2BGD, Durka OH2ZAS, wizyta u Jormy OH2BEJ, który w międzyczasie wrócił z Alandów robiąc 2500 QSO przez 5 dni, wypełniały nam czas oczekiwania na licencje. Wreszcie są: wszystkie trzy i wszystkie łamane przez OH0. Duża radość!

Drugi etap naszego pobytu to doroczne spotkanie krótkofalowców w Kuopio HAMSII 84, udajemy się tam starym, obszernym Fordem, wyposażonym w minitransiwer FM na 2m, z Esko OH2BEO za kierownicą. Po drodze, w miarę przejazdu przez kolejne okręgi wywoławcze Finlandii uruchamiamy przemienniki obejmujące swym zasięgiem prawie cały obszar i pozwalające na łączności między samochodami w paśmie 144 MHz. Nie spiesząc się, biwakując w miejscach, które szczególnie nam się podobały, po dwóch dniach docieramy do kompleksu wypoczynkowego Rautalahti na przedmieściu Kuopio. Cały kamping zapełnił się w ciągu 4 dni ponad tysiącem amatorów z Finlandii i innych krajów.
Jacek SP6LHI i Marek SP6BGB w Visby


W całej Finlandii wydanych jest ok. 4500 licencji. Najwyższa klasa licencji pozwala pracować z mocą input 600 W na wszystkich pasmach z wyjątkiem 160 m, gdzie można mieć tylko 10 W. Przeciętne wyposażenie amatora to japoński transiwer typu TS830 lub FT102 ze wzmacniaczem 2KW i 3 elementowy, trzypasmowy beam. Możliwe są licencje mobile, lecz tylko dla mieszkańców Finlandii. Nie ma w ogóle licencji portable. Nie są wymagane żadne formalności przy czasowej zmianie QTH na okres do 14 dni.

Na kampingu zainstalowano 4 dwudziestometrowe maszty z monobanderami. Czynna była stacja SSTV oraz stacja do łączności satelitarnych. Giełda używanego sprzętu oraz wystawa nowych urządzeń dopełniały całości. Program mityngu składał się z wielu imprez. W kilku braliśmy udział, a niektóre opuściliśmy ze względu na trudności językowe. A oto ciekawsze propozycje organizatorów HAMSSI - 84:
Ten ostatni punkt był szczególnie ciekawy. Na taśmie magnetofonowej nagrane były zmiksowane wołania wielu stacji z różną siłą i szybkością. W ciągu 8 min. należało wyłowić i zapisać jak największą liczbę znaków z tego sztucznego pileupu. Zwycięzca odebrał 48 znaków na 100 możliwych.

Godziny wolne od programu spędzaliśmy nad brzegiem jeziora graniczącego z naszym kampingiem lub na dyskusjach z zaprzyjaźnionymi członkami kanału DX-owego z Helsinek: OH2BGD, OH2BEO, OH2BEN, OH2BEJ, OH2BVF, OH2ZAS, OH2VY. Koledzy z SP mogli zaliczyć stację HAMSSI-84 po polsku - OH7A czasem pracowała z operatorami SP6LHI lub SP6BGB. W tym czasie Fihu przegwarzał sprawy pracy na OH0 z kilkoma wpływowymi fińskimi amatorami lub "ładował akumulatory" leżąc w namiocie.

Czerwono-biały prom Viking Line wyrzucił nas 24 lipca o 6 rano na małej przystani w Mariehamn, 10-cio tysięcznej stolicy wysp Alandzkich. Już o godz. 21 UTC tego samego dnia ekspedycja wystartowała robiąc pierwszą łączność z SP6ZFE/2. W międzyczasie tego samego dnia zwiedzaliśmy malowniczo położoną wśród zieleni na wąskim półwyspie "metropolię", spotkaliśmy się z Larsem OH0RJ i Kee OH0NA, wynajęliśmy domek oraz zainstalowaliśmy pierwszą antenę 14AVQ (wszystkie anteny, oprócz naszej W3DZZ, zawdzięczamy magazynowi w stodole Kee). Był to dzień pełen bardzo pomyślnych wydarzeń dla naszej wyprawy.
W Helsinkach odbiera nas Tom
OH2BEN


Rozpoczęła się regularna praca na wszystkich pasmach KF od 3,5 MHz do 28 MHz. Operatorzy mieli dyżury w kuchni, przy radiostacji i przy instalacji dalszych anten. Zmiany były dość częste - w nocy co 3 godz. zmieniał się operator, a co godzinę w dzień. Snu było niezbyt wiele tak, że Marek SP6BGB/OH0 dosypiał na maszcie, na wysokości 25m nad ziemią, gdzie nie docierały wołania stacji z pileupu na 14 195 kHz. Utulał go do drzemki łagodny gwizd elementów TH3MK3 wibrujących na wietrze. Junior stawał się coraz bardziej wysmukły (nie smakowała mu jarzynowa z wkładką z konserwy turystycznej) oraz zażarty w kolekcjonowaniu województw do dyplomu "POLSKA". Podczas dyżurów Fiha chłopcy podnosili poprzeczkę stawiając przed nim talerz z jedzeniem w momencie gdy otwierało się pasmo 10-cio metrowe, a stacje wołały jedna przez drugą. SP9FIH/OH0 może opowiedzieć kandydatom na DX-pedition jak robić kilka łączności na minutę, przełykając w międzyczasie gorącą owsiankę. Poprawiał mu się wtedy angielski akcent wymowy.
W QRLu u Durka OH2ZAS


Tak wyglądało codzienne życie przez półtora tygodnia w drewnianym domku ustawionym w pięknym sosnowym lesie, z drewnianą, beczkopodobną sauną na zapleczu, krzakami malin i jagód pod ścia­nami oraz z W3DZZ, TH3MK3, dwuelementowym monobanderem na 40 m - 402BA oraz wielopasmowym 14AVQ malowniczo poutykanymi w okolicach chatki. Niektórzy koledzy (również z SP) nie mogli wyobrazić sobie tych trzech liter OH0 dodanych po naszych polskich znakach (na jakich mazurskich jeziorach są te wyspy? - pytanie jednego wyjadacza DXowego). Niektórzy koledzy chcieli prowadzić długie rodaków rozmowy na temat pogody i samopoczucia - przepraszany za skracanie łączności, ale chcieliśmy dać szansę również tym, którzy z niecierpliwością ogryzali mikrofony, czekając aż skończymy "żucie szmat". W czasie weekendu kilkakrotnie zdarzały się wspaniałe godziny, podczas których maksymalne przebiegi osiągały 120 - 130 QSO/h, co w sumie dało wynik 7,1k (7100) QSO ze 116 krajami. Nie muszę chyba dodawać, jak czuje się rasowy DXman, kiedy wołają go FH4AA, KH6DQ, 1Z9A, ZD7CW lub KH3GS, przepychając się poprzez europejski pileup. Wczesnym rankiem 29 lipca zapisaliśmy ostatnie strony logu zabranego z kraju i Fihu został wydelegowany do zdobycia materiałów papierniczych mogących zastąpić dziennik stacyjny. Na szczęście Kee udostępnił nam kilkaset stron swego logu i wyprawowy kombajn do robienia łączności otrzymał odpowiedni zapas papieru.
Klub OH2AR - nasz dom przez tydzień


Warunki propagacyjne były bardzo złe (lato i minimum aktywności słonecznej - za to ZP5JAL i AP2SA na 80 m). Spowodowało to stosunkowo mało łączności z typową "makulaturą DX-ową" - zrobiliśmy tylko 75 stacji z USA i ok. 250 z Japonii. W zamian za to staraliśmy się być dostępni na każde żądanie z SP. Owocem tego było ok. 720 QSO z Polską, co stanowi ponad 10% ogólnej liczby łączności. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Wojtek SP4LVG, który zaliczył łączności ze wszystkimi operatorami ekspedycji na wszystkich pasmach. Gratulacje Wojtku! Miłą niespodziankę sprawił Krzysztof SP5EXA dając nam nowy kraj na 21 MHz za łączność z polską stacją badawczą na Szpicbergenie JW0EQ. Wszyscy trzej operatorzy wyprawy zbiegli się do stołu operatorskiego chcąc zamienić kilka słów z Daleką Północą.

Po ostatniej niedzielnej saunie i kąpieli w zimnej wodzie wyprawa finiszowała na 28 MHz ogłaszając QRT o 9 UTC 5-ego sierpnia. Żegnali nas przy promie OH0NA i OH0RJ, a w kraju... odpytywanie przez celników i podróż na stojąco z Gdańska do Gliwic zatłoczonym wagonem PKP.

spisał SP9FIH
Junior robi SP z klubu
W tym kościele pastorem jest OH2BAD


KT34XA u Raimo OH2BGD
Po saunie: SP9FIH, OH2BEJ,OH2BGD


U Esko OH2BEO - fana RTTY
Poza miastem, na lesistym wzgórzu...


Puścimy trochę czadu tymi złączkami
Właściciel "złączek" Jorma OH2VY


Eric SM0AGD i Matti OH2BH
Eric SM0AGD pokazuje slajdy z ekspedycji na KH1.
Z prawej Matti OH2BH
Helsinki DX GangZawodnik OH2BH w konkurencji:
"Rzut izolatorem do celu"
Duobander


Jacht "Suomen Joutsen" w Mariehamn
QTH OH0RJ


Dyrektor Lars OH0RJ wzywa na pomoc Kee OH0NA
Instalujemy W3DZZ


Montaż tribandera
Kee OH0NA (latarnik z Market Reef) nadzoruje prace


Beam na maszt
Skrzynka antenowa sięgnęła tylko do ... sauny


SP6BGB/OH0 broni się przed zalewem DXów
SP9FIH/OH0
SP9FIH/OH0 przy stacji


Pod tribanderem mamy jeszcze 2 elementy na 40m
Nasz domek na Alandach


Pozostałości z "midsummer"


Najwyższy punkt na Alandach - 128m npm
W drodze powrotnej badamy nocne życie w Sztokholmie


Pensjonat pod chmurką
Barbakan w Sztokholmie
Żegnamy Skandynawię


Strona główna | Nepal 9N7WE | Tonga A35WE | Markizy FO/SP9FIH | Australe i Markizy FO0WEG & FO0POM | Peru SP9FIH/OA4 | Alandy SP9FIH/OH0
©  Janusz  Węgrzyn  2005
na początek strony